مراحل اجرای ستون

(تیرچه سازان پایتخت)

مراحل اجرای ستون

ستون‌ ها اعضای فشاری هستند که جهت انتقال بار ساختمان به زمین مورداستفاده قرار می‌گیرند. مهم‌ترین اجزاء یک ساختمان بتنی ستون‌های آن می‌باشند. به‌یقین، دقت در اجرای صحیح جزئیات ستون ازجمله آرماتوربندی، قالب‌بندی و بتن‌ریزی، اثر بسزایی در استحکام کل ساختمان در موقع بروز زلزله دارد. در ادامه، مراحل صحیح اجرای ستون، به‌صورت گام‌به‌گام و مصور توضیح داده‌شده است. امید داریم مهندسان و پیمانکارن به این نکته دقت کنند که عدم دقت در اجرای صحیح جزئیات ستون منجر به کاهش شدید مقاومت کل ساختمان در برابر بارهای ثقلی و زلزله می‌شود.

گام نخست: آماده‌سازی ریشه‌ها

قبل از آرماتوربندی ستون می‌بایست میلگردهای انتظار را از هر نوع آلودگی پاک نمود. پاکیزگی میلگردها شامل آلودگی به انواع روغن‌ها و همچنین بتن‌های پاشیده شده در هنگام بتن‌ریزی شالوده یا طبقه نیز می‌شود.

گام دوم: آرماتوربندی ستون

با توجه به مندرجات نقشه‌ها، میلگردهای اصلی را کنار یکدیگر قرار داده و توسط خاموت‌ها آنها را در فواصل مشخص به یکدیگر می‌بندیم. برای این کار دو عدد خرک روی زمین و بافاصله از هم قرار داده تا سروته میلگردهای اصلی روی آن قرار گیرد و بتوان خاموت‌ها را دور آن رد کرده و پس از تقسیم‌بندی فاصله خاموت‌ها آنها را ببندیم.

خاموت‌ها به‌طورکلی در ابتدا و انتهای ستون با گام‌های کوچک‌تر و در میانه ستون با گام‌های بزرگ‌تر بسته می‌شوند. اجرای صحیح خا موت‌ها این اجازه را به ستون می‌دهد که قبل از فروریختن ساختمان در زلزله‌های شدید، تغییر شکل داده و فرصت فرار را به ساکنین ساختمان بدهد. نکته مهم اینکه قبل از بستن میلگردها، ابتدا می‌بایست از محل طول وصله (در بخش ریشه، در مورد طول وصله توضیح داده‌شده است)، میلگردهای طولی را خم‌کنیم تا دو میلگرد طولی یا اصلی بالا و پایین دقیقاً در راستای یکدیگر واقع شوند.

ستون

آرماتور بندی ستون

گام سوم: استقرار سبد آرماتور

ستون بافته‌شده را به‌صورت قائم در جای خود نگه‌داشته و میلگردهای طولی را باسیم به میلگردهای ریشه می‌بندیم. در مواردی که ستون بافته‌شده سنگین باشد، بلند کردن و جا دادن میلگردها توسط جرثقیل انجام می‌شود.

استقرار سبد آرماتور

گام چهارم: قالب‌بندی

در این مرحله نوبت به قالب‌بندی ستون‌ها می‌رسد. با توجه به آسیب‌پذیر بودن آرماتورها در برابر رطوبت، همچنین کاهش مقاومت آرماتورها در صورت وقوع آتش‌سوزی و گرم شدن بیش‌ازحد ، لازم است میلگردها توسط لایه ای از بتن پوشیده شود.

ضخامت لایه پوششی باید به حدی باشد که آرماتور را در برابر عوامل ذکرشده محافظت نماید. برای اطمینان از پوشش مناسب میلگردها، در فواصل مناسب بروی خاموت‌ها، نگه‌دارنده (Spacer) می‌بندیم تا پس از بستن قالب‌ها میلگردها بدون اینکه به بدنه قالب بچسبند، درست در وسط قالب جای‌گیرند و ضخامت مناسب لایه پوششی رعایت گردد.

ستون‌ها وزن طبقات بالای خود را تحمل می‌کنند. در صورت انحراف ستون از حال شاقول حتی به مقدار جزئی، فشار اضافی به ستون وارد می‌آید و ظرفیت طاقت آن را کم می‌کند ازاین‌رو با دقت بالایی قالب بسته‌شده را شاقول کرده و با مهاربندی‌های جانبی از جابه‌جایی یا کج شدن ستون در هنگام بتن‌ریزی یا سفت شدن بتن جلوگیری می‌کنیم.

برای به‌دست آمدن سطح صاف و زیبا لازم است پیش از بستن قالب‌ها از صاف بودن موضعی و کلی سطوح داخلی قالب و همچنین از تمیز بودن آنها اطمینان حاصل نماییم. برای مراقبت از چسبیدن بتن به قالب علاوه بر آغشته کردن سطوح داخلی با روغن سیاه، در گوشه‌های ستون از پخ ۴۵ درجه با اندازه ۲۵*۲۵ میلی‌متر به شکل زیر استفاده می‌کنیم.

قالب بندی

گام پنجم: بتن‌ریزی

پس از استقرار و محکم کردن میلگردهای بافته‌شده و تکمیل قالب‌بندی، بتن‌ریزی آغاز می‌گردد. به‌طورکلی بنا بر توصیه آئین‌نامه ارتفاع بتن‌ریزی نباید بیش از ۹/۰ الی ۲/۱ متر باشد چراکه ریختن بتن از ارتفاع زیاد منجر به جدا شدن دانه‌ها خواهد شد. معمولاً بتن‌ریزی ستون درروش بتن‌ریزی دستی، در ۲ یا ۳ مرحله انجام می‌شود. اگر بتن در چند مرحله ریخته و متراکم می‌گردد باید دقت نمود فاصله زمانی مراحل بتن‌ریزی را محدود نمود تا بتن قبلی حالت خمیری داشته باشد و اتصال کامل بین لایه‌های مختلف بتن‌ریزی به وجود آید.

در ستون‌های بلند جهت جلوگیری از آب انداختن زیاد بتن از بتن سفت (بتن با اسلامپ کم) استفاده گردد.

برای پیشگیری از ضعف بتن بالایی ستون به خاطر آب انداختن بتن بهتر است ارتفاع قالب را حدود ۵/۲ سانتی‌متر بلندتر گرفت و پس از باز کردن قالب‌ها مقدار اضافی را تراشید و تمیز کنیم.

سرستون، ماهیچه و به راکت (کوربل) می‌بایست حتماً با ستون به‌صورت همزمان و یکپارچه بتن‌ریزی شود.

۰۴۸

از نکات مهم دیگر اینکه پس از اتمام عملیات بتن‌ریزی و متراکم ساختن آن و در لحظه سفت شدن بتن به‌هیچ‌وجه ضربه یا نیرویی به میلگردهای ریشه باقیمانده از بالای قالب وارد نگردد که موجب جدا شدن میلگرد از بتن محصورکننده آن خواهد شد.

ستون‌هایی که تیر پله در آنها اجرا می‌شود باید در ارتفاع موردنظر آرماتورهایی را به‌صورت کاملاً مفصلی و به‌صورت ریشه در آن قرارداد که بعد از بتن‌ریزی ستون آرماتورهای ریشه تیر پله در حالت نهایی قرار می‌گیرند.

بعد از اتمام بتن‌ریزی برای باز کردن قالب‌ها باید تا زمانی که بتن به حد لازم سفت شده باشد صبر کرد. بعد از باز کردن قالب‌ها، برای ادامه و تکمیل روند هیدراتاسیون لازم است ستون‌ها را با گونی یا پارچه کفنی مرطوب پوشاند.

بعد از اجرای ستون، نوبت به اجرای تیرها، سقف و پله‌ها می‌رسد. در ساختمان‌های بتنی مرحله اجرای سقف اختصاراً به‌جای اجرای تیر و سقف و پله به‌کاربرده می‌شود. علت این امر، همزمانی عملیات اجرایی این ۳ قسمت با یکدیگر است. قالب‌بندی و شمع بندی، آرماتوربندی و بتن‌ریزی تیرها، سقف و پله‌ها همزمان انجام می‌شوند و نمی‌توان اجرای آنها را به‌طور مجزا انجام دارد.ديدگاه کاربران

     
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
© کلیه حقوق مادی و معنوی برای شرکت تیرچه پایتخت محفوظ است.
طراحی سایت، سئو و بهینه سازی شده توسط:    سئو سات
در حال بارگذاری...

لطفا منتظر بمانید...